دانستني هايي درباره ي عروسک هاي مدل در دنيا

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل
FN0xap7f65عروسک هاي مدل در حال حاضر به عروسک هاي اسباب بازي گفته مي شود که اندام و چهره اي زيبا و به دقت طراحي شده دارند.
عروسک هاي مدل
عروسک هاي مدل


با آشکار شدن تاثيرات فرهنگي عروسک هاي مدل به ويژه باربي، در کشورهاي اسلام تلاش هايي براي ساخت جايگزين هايي براي باربي صورت گرفته است.


«عروسک هاي مدل» به عروسک هايي گفته مي شود که در واقع مد هستند. اين واژه در گذشته فقط به عروسک هاي مجسمه گونه اي اطلاق مي شدت که در پي معرفي و ترويج آخرين مدها و نمايش آنها بودند اما اکنون اين اصطلاح تعريف ديگري يافته است.


عروسک هاي مدل در حال حاضر به عروسک هاي اسباب بازي گفته مي شود که براي بازي و سرگرمي کودکان، به ويژه دختران 3 تا 12 سال طراحي و ساخته مي شوند.


اين عروسک ها اندام و چهره اي زيبا و به دقت طراحي شده دارند. انواع لباس ها براي اين عروسک ها طراحي و وسايل و لوازم جانبي گوناگوني براي موقعيت هاي مختلف آنها در نظر گرفته شده است.


ساخت عروسک هاي مدل در اواسط قرن نوزده و در فرانسه آغاز شد. طراحان لباس و مد به دنبال روشي مناسب براي معرفي و ارائه آخرين ساخته ها و محصولات خود بودند. عروسک وسيله اي بسيار جذاب بود که قابليت حمل و نقل آسان و تعويض سريع لباس ها را داشت.


عروسک «بيسک» اولين نوع اين عروس ها بودند که معمولا از پسلين ساخته مي شدند و ويژگي اصلي آنها پرداخت مات پوست و چهره بود که نمايي واقع گرايانه به اين عروسک ها مي بخشيد.


عروسک هاي بيسک آلماني و فرانسوي به تدريج به عنوان اسباب بازي کودکان مطرح شدند. آنها چشم هايي از جنس شيشه داشتند و در اندازه هاي متفاوتي ساخته مي شدند. آنها ساخته مي شدند تا کودکان طبقه ثروتمند را سرگرم کنند و البته به آنها آموزش دهند مطابق مد روز لباس بپوشند. شرکت هاي سازنده عروسک هاي مدل معمولا آلماني و فرانسوي بودند و اسامي شرکت هايي مانند ژمو، برو، گولتيه، رومر، سيمون و هورت در ميان آنها ديده مي شود. البته سر تمام عروسک ها در آلمان ساخته مي شد. عروسک هاي بيسک بسيار محبوب بودند و تا اواخر قرن نوزده حضوري موفق در بازارهاي اروپا داشتند.


اما ساخت عروسک هاي مدل به شيوه معاصر در سال 1955 در آلمان آغاز شد. «لي لي»، عروسکي بود که براساس کاراکتر کارتوني يک کميک استريپ ساخته شد. طراح اين شخصيت کارتوني رنهارد بوتين، کارتونيست رومه بيلد زينانگ، هامبورگ بود. لي لي کاراکتري جذاب و زيبا اما سبک سر و گستاخ بود.


پس از استقبالي که از داستان و کاراکتر لي لي شد، رنهارد تصميم گرفت عروسي بر اساس آن بسازد. مکس وسبرادت طراحي عروسک را برعهده گرفت و لي لي ساخته شد.


لي لي چهره اي آرايش شده داشت. موهاي بلوند او در پشت سر بسته شده بود و طره اي موي پيچان بر روي پيشاني از مشخصه هاي طراحي آن بود. لي لي آشکارا براي بازي کودکان طراحي نشده بود. اين عروسک معمولا در بارها و مغازه هاي مخصوص بزرگسالان به فروش مي رسيد. بسياري از والدين مخالف سرسخت لي لي بودند و آن را براي کودکان مناسب نمي دانستند اما لي لي سرانجام راه خود را به دنياي کودکان باز کرد.


شرکت سازنده 8لي لي براي افزايش محبوبيت آن در ميان کودکان خانه هاي عروسکي، لوازم شخصي و لباس هاي گوناگون براي لي لي طراحي کرد. لي لي و مد همراه آن به عنوان اسباب بازي کودکان در تعدادي از کشورهاي اروپايي و اسکانديناوي به فروش مي رسيدند. لي لي سرانجام به يک عروس کمدل موفق تبديل شدو ساخت آن تا 1964 ادامه داشت.


پس از لي لي بود که موفق ترين و معروف ترين عروسک مدل ساخته شد. «باربي»، تحولي بزرگ در دنياي عروسک هاي مدل و اسباب بازي ايجاد کرد. باربي در سال 2009 پنجاه سالگي خود را جشن گرفته و هنوز هيچ عروسکي نتوانسته است با آ« رقابت کند.


راث هندلر، سازنده باربي، ايده اوليه آن را از لي لي گرفت. او در سفري به اروپا اين عروسک را ديد و چند نمونه از آن را خريداري کرد. هندلر يکي از عروسک ها را به دختر خود باربارا هديه داد و نمونه هاي ديگر وارد کارخانه «متل» شدندتا به عنوان نمونه مورد استفاده قرار گيرند.


هندلر از عروسک هاي کاغذي موجود رضايت نداشت و ناراحتي دخترش را به هنام بازي با آنها ديده بود. او در پي ساخت عروسکي بود که قابليت هاي بالا داشته باشد و کودکان بتوانند به راحتي با آن بازي کنند و سرگرم شوند.


اولين باربي در مارچ 1959 در نمايشگاه اسباب بازي نيويورک توليد و عرضه شد. شرکت متل در سال 14964 تمام حقوق عروسک لي لي را خريداري کرد و توليدآن متوقف شد. باربي پس از آغاز کار به سرعت به پديده اي جهاني تبديل شد. شرکت متل توليد عروسک هاي باربي را با لباس ها و لوازم جانبي بسيار متنوع ادامه داد و در طي چند سال خانواده اي کامل براي اين عروسک خلق کرد.


در سال 1967 بود که شرکت تصميم گرفت باربي را از حالت يک عروسک منحصرا سفيدپوست خارج کند و عروسک هاي باربي سياه پوست و رنگين پوست با مليت هاي گوناگون يکي پس از ديگري متولد شد.


متل با خريد شرکت هاي اسباب بازي گوناگون در سراسر جهان، اکنون شرکتي چند مليتي و بزرگ و البته موفق تلقي مي شد. محبوبيت باربي در ميان کودکان جهان براي هيچ کدام از عروسک هاي اسباب بازي اتفاق نيفتاده است. آمارها نشان مي دهند 90 درصد دختراني که بين 3 تا 10 سال دارند، حداقل يک عروسک باربي دارند.


باربي علي رغم تمام انتقادات و البته در ميان رقابت شديد ديگر شرکت ها و عروسک ها براي سلطه يافتن بر اين بازار، همچنان در صدر ايستاده است. بايد گفت توليد باربي نقطه عطفي در تاريخ عروسک هاي مدل بوده است و مي توان تاريخ عروسک هاي مدل را به قبل و بعد توليد باربي تقسيم کرد چرا که باربي تحولي بزرگ در اين صنعت ايجاد کرد و تمام عروسک هايي که پس از باربي توليد شده اند به نوعي از آن تقليد يا پيروي کرده اند.


با آشکار شدن تاثيرات فرهنگي عروسک هاي مدل، به ويژه باربي، در کشورهاي اسلامي تلاش هايي براي ساخت جايگزين هايي براي باربي صورت گرفته است. در کشورهاي عربي ايده عروسک «فولا» در 1999 به عنوان جايگزين باربي مطرح شد و در 2003 به بازار آمد.


فولا، عروسکي محجبه با لباسي تمام قد، همراه با جانمازي صورتي رنگ به بازار عرضه شد. طراح و آفريننده اين شخصيت عروسکي، استوديو طراحي نيوبوي است که عرضه محصولات خود را از سال 2003 در کشورهاي سوريه و امارات آغاز و در مدت کوتاهي حضور قدرتمندي در بازارهاي کشورهاي عربي پيدا کرد.


گفته مي شود اين عروسک تاکنون سود سرشاري را نصيب سازندگان آن کرده است. پيش از آنکه ايده فولا در کشورهاي اسلامي شکل بگيرد، ايده ساخت عروسک هاي مدل در ايران پديد آمد. ايده ساخت عروسک هاي «دارا» و «سارا» از 1375 شمسي توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مطرح شد.


پس از پنج سال اين دو عروسک با لباس هاي محلي اقوام مختلف ايراني با هدف آشناسازي کودکان ايراني در سال 1380 ساخته شدند اما اين عروسک ها برخلاف فولاد نتوانستند به عنوان جايگزيني موفق براي باربي عمل کنند.


در ماه هاي اخير عروسک مدل جديدي با نام «لاميلي» و به عنوان رقيب تازه اي براي باربي وارد بازار شده است. نيکلاي لام، طراح 25 ساله لاميلي درباره عروسک خود گفته است: «لاميلي شخصيتي تازه در دنياي عروسک ها خواهد بود؛ شخصيتي که تا به حال نمونه اش وجود نداشته است.»/
+عروسک ساراو دارا
+عروسک هاي ارزان
+عروسک هاي زيبا
+عروسک هاي گران"/>
ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها